Instagram, Social media

Kiedy publikować posty na Instagramie i innych social media 2022

Kiedy-Najlepiej-Publikować-Na-Nstagramie-Publikowac-Zdjecia-Instagramie-2019-2018-Instagram-Promowanie-Instagrama-Promowanie-Insta-Story-Firma

Kiedy zamieszczać posty na serwisach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Instagram czy LinkedIn? To pytanie, które często zadają sobie osoby pracujące w social mediach. Zanim zdradzę konkretne godziny i dni tygodnia, pozwolę sobie na kilka ogólnych uwag, które powinny leżeć u podstaw prowadzenia komunikacji w mediach społecznościowych.

Kiedy publikować posty na Instagramie

1. Jak zachowuje się grupa docelowa?

Warto ustalić tak zwane “persony”, czyli przykładowych przedstawicieli z grupy twoich klientów. Taką personą może być na przykład pracownik korporacji z warszawskiego Służewca. Weź go na warsztat i zastanów się jak wygląda przykładowy dzień takiej persony oraz kiedy w jego trakcie korzysta z social mediów. Zapewne rano podczas drogi do pracy wyciąga telefon i sprawdza co się wydarzyło na świecie i wśród jego znajomych. Od 9 rano, aż do pory obiadowej, czyli okolic południa twoja persona przykładnie zasuwa, aby wypchnąć wszystkie zaległości. We wspomnianej porze obiadowej na swoim telefonie przegląda content z Instagrama czy Pinteresta. Sam też często zamieści zdjęcie sushi, które kupił w zestawie za 17 złotych. Również między 16 a 18tą nie masz szans na przykucie jego uwagi – wypycha ostatnie maile i pędzi do domu po drodze odbierając dziecko lub robiąc zakupy. Dopiero od 19tej pracownik korporacji ma czas i okazję w spokoju usiąść przed komputerem i zagłębić się w bardziej złożone treści.

Analizując personę pod kątem wykorzystywania social mediów pamiętaj, aby wyróżnić następujące rzeczy:

– czy kontakt z mediami społecznościowymi jest poprzez urządzenia mobilne czy klasyczny komputer
– jak różni się zachowanie w dni tygodnia (poniedziałek do piątku) od tego w weekendy
– jakie serwisy społecznościowe w danej chwili przegląda
– jak długo trwa jego kontakt z internetem i social mediami (sytuacja w autobusie vs. spokojne surfowanie w domowym zaciszu)
– jaki rodzaj contentu (link, grafika, wideo) persona konsumuje w danym momencie

Poznaj Sekrety Algorytmu Instagrama

Ebook Sekrety Instagrama – 475.000 obserwujących w 3 lata

Już ponad 2000 zadowolonych klientów

Oczywiście w swojej grupie docelowej znajdziesz zapewne więcej niż jedną personę. Każdą z nich musisz w ten sposób przeanalizować, a uzyskane wyniki na siebie nałożyć i poszukać punktów wspólnych. To właśnie będą momenty, kiedy powinieneś zamieszczać treści w mediach społecznościowych.

Taką analizę trzeba przeprowadzić zawsze, niezależnie od tego czy szukasz odpowiedzi na pytanie kiedy postować na Facebooku, Twitterze czy jakimkolwiek innym serwisie społecznościowym.

2. Sposób i czas dystrybucji contentu to mniej niż połowa sukcesu

Na podstawie swojego doświadczenia mogę spokojnie stwierdzić, że sukces postu tylko w 30 procentach zależy od sposobu jego dystrybucji. Do dystrybucji zaliczam opisanie postu, dodanie odpowiedniego CTA (call to action) oraz czas jego dystrybucji. Pozostałe 70 procent to temat.

Post zamieszczony o 3 w nocy, bez wyraźnego CTA poradzi sobie i zdobędzie duże zaangażowanie oraz liczbę udostępnień (zwłaszcza na Facebooku). Niestety w drugą stronę to nie działa i słabego tematu/contentu (takiego co użytkownicy mają go gdzieś), nie uratuje nawet najlepsza dystrybucja i optymalna pora zamieszczenia.

Proszę pamiętaj o tym. Dzięki temu nie będziesz się denerwował gdy twój dopieszczony do granic możliwości post nie będzie się klikał.

3. Nie bój się eksperymentować

Zanim przejdę do konkretów (czyli godzin) chcę się z Tobą podzielić jeszcze jedną ważną poradą. Całkowicie za darmo. Otóż to co znajdziesz poniżej traktuj jako pierwszą wskazówkę, która pokaże Ci drogę. Dalej będziesz musiał sam nią kroczyć, często po omacku. Jednak nie bój się tego robić. Często okazuje się, że zamieszczanie treści w social media w zupełnie innych godzinach niż pokazują to popularne badania bądź “specjaliści” od mediów społecznościowych, może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Proszę Cię tylko, abyś pamiętał o jednej rzeczy: nie wyciągaj wniosków po jednej, dwóch czy nawet pięciu próbach. Żeby takie testy były rzetelne musisz wykonać odpowiednio wiele prób, w różnych godzinach, z różnym rodzajem contentu i w różne dni tygodnia.

Zobacz również: 7 sposobow na pokonanie shadowbana

4. Kiedy zamieszczać posty na Facebooku

Według Hootsuite od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem wtorku) w godzinach 12-15. W soboty i niedziele najlepszymi godzinami są 12 i 13.

Osobiście dorzuciłbym w tygodniu przedziały 7 do 9 rano oraz 19 do 21. Wtedy “złapiemy” uwagę największej liczby person. Pamiętaj tylko, żeby w godzinach porannych częściej postować content graficzny (zdjęcia) ponieważ wtedy social media konsumuje się raczej na urządzeniach mobilnych. Linki i wideo raczej postujemy po 19tej.

5. Kiedy zamieszczać posty na Instagramie?

Dla Instagrama rzekono najlepsze dni to poniedziałki, środy i czwartki. Według najświeższych danych jakie znalazłem najlepsze godziny to 11-13 i 19-21.

Najwięcej postów zamieszczanych jest między 15 a 16 i to czyni te godziny najgorszymi do postowania (za duży tłok).
Filmy na Insta wrzucamy po 21.

Ciekawostka: jeśli zaliczasz się do B2B to nie ma sensu, abyś postował w weekendy.

Sprawdź co mamy dla Ciebie w naszym sklepie

Prowadzimy działania przez 19 godzin dziennie wybierając specjalnie dla Ciebie dobraną grupę docelową. Dzięki naszej promocji Instagrama oraz automatyzacji nie stracisz nawet minuty w ciągu dnia, a pierwsze efekty zobaczysz już po kilku godzinach promowania Instagrama. Zdobądź popularność oraz rozwiń swojego Instagrama.

Czy Depoint jest dla Ciebie? Jeśli chcesz rozwinąć swoją markę i zacząć zarabiać więcej, to trafiłeś w idealne miejsce! Dzięki promocji Instagrama zdobywamy nowych klientów oraz budujemy profil, a za tym idzie większa rozpoznawalność. Jeśli chcesz uzyskać profesjonalną reklamę na Instagramie – to tylko z nami!

6. Kiedy zamieszczać treści na Twitterze?

Tutaj mam niezły problem, bo aktualnych badań nie znalazłem. Ogólnie zamieszczanie postów na Twitterze to zupełnie inna bajka niż na Facebooku. Po pierwsze spokojnie można tego samego dnia 2 razy zamieścić ten sam link (za drugim razem przeciętnie zbierze aż 80 procent. zaangażowanie pierwszego tweeta), ponieważ nie ma algorytmu w strumieniu postów/tweetów. Po drugie, żywotność tweeta jest o wiele krótsza niż postu na Facebooku (według Wiselitycs).

Wyżej wspomniany Hootsuite oraz Kissmetrics radzą, że najlepszą godziną jest 15ta (od poniedziałku do piątku). I to jest w sumie jedyna sensowna i powtarzająca się wskazówka jeśli chodzi o “ćwierkacza”.

Dla mnie Twitter można nazwać “real-time social media” i tak na dobrą sprawę każda pora jest dobra, o ile wypuści się tweet przed konkurencją 😉

7. Kiedy postować na LinkedIn?

Tutaj sytuacja jest dość prosta i trochę pokrywająca się z Facebookiem. Profesjonaliści w weekendy zazwyczaj odpoczywają (przynajmniej starają się) więc posty zamieszczaj od wtorku do czwartku. Zapytasz pewnie dlaczego nie w poniedziałek i piątek? Odpowiedź jest prosta. W poniedziałek jest bardzo dużo roboty, a w piątek mamy już dość “bycia profesjonalnym” i w głowie mamy tylko weekendowy melanż.

Jeśli chodzi o godziny to wczesny poranek, godziny obiadowe i wczesny wieczór, czyli podobnie jak w przypadku Facebooka.

Ciekawostka: jeśli chcesz dotrzeć na LinkedIn do tak zwanego C-level (CEO, CFO, CMO, CTO itp) to zamieszczaj swoje posty w tygodniu w godzinach 20-21.

8. Ważne:

podane godziny dotyczą kont, których odbiorcami są mieszkańcy Polski. Jeśli twój profil w social media ma odbiorców z innego kraju to musisz pamiętać o odpowiednim przesunięciu czasowym.

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem Tobie tym wpisem. Jak zawsze zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach

PODSUMOWANIE
Kiedy dodawać posty na instagrami facebooku i innych mediach

1. Facebook: od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem wtorku) w godzinach 12-15. W soboty i niedziele najlepszymi godzinami są 12 i 13
2. Instagram: dla Instagrama rzekomo najlepsze dni to poniedziałki, środy i czwartki. Według najświeższych danych jakie znalazłem najlepsze godziny to 11-13 i 19-21.
3. Twitter: najlepszą godziną jest 15ta (od poniedziałku do piątku). I to jest w sumie jedyna sensowna i powtarzająca się wskazówka jeśli chodzi o “ćwierkacza”.
4. LinkedIn: Jeśli chodzi o godziny to wczesny poranek, godziny obiadowe i wczesny wieczór, czyli podobnie jak w przypadku Facebooka.
5. Sprawdź: Jak zachowuje się grupa docelowa?
6. Nie bój się eksperymentować.Miałeś/aś blokadę na Instagramie? Chcesz promocji na Instagramie? Nie wiesz jak wypromować konto na Instagramie? Chcesz wiedzieć jak zarabiać na Instagramie? Kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *