Facebook, Social media

Jak korzystać z grupy na Facebooku

Grupa-Facebook-Sprzedam-Moduły-Administrator-Facebookowa-Grupy-Zamknieta-Kto-Widzi-Posty-Aplikacja-Aliexpress-Instagram-Promowanie-Instagrama-Promowanie-Insta-Story-Firma

Grupy na Facebooku są efektywnym narzędziem wspierającym działania fan page’a oraz kampanii reklamowych. Wymagają dużo pracy oraz zaangażowania, ale dzięki temu Twoja marka może zdobyć dużą liczbę bardzo zaangażowanych ambasadorów marki.

Grupy są ciągle rozwijane przez Facebooka. Nic dziwnego bo każdego miesiąca korzysta z nich ponad miliard użytkowników serwisu. Na grupie można postować jako fan page, moderatorzy mogą zakładać eventy, mają dostęp do statystyk.

Nie jest to potwierdzone info, ale aktywności z grup mają wyższą szansę na znalezienie się na tablicach ich członków (wyższą nawet niż posty znajomych czy fan page’y).

Założyć grupę na Facebooku jest prosto – wystarczy tylko kilka kliknięć. Jednak na początku musisz podjąć dwie bardzo ważne decyzje: na temat prywatności grupy oraz zakresu swobody jaki dajemy jej członkom.

Jak dobrze korzystać z grupy na Facebooku

1. Ustawienia prywatności grupy na Facebooku

Pamiętaj, że grupy w swoim DNA służą do oddolnych, spontanicznych działań. Zdecydowana większość z nich jest zakładana przez osoby, a nie marki. Facebook pozwala nam na tworzenie grup:

– publicznych (każdy może je zobaczyć, ich treści oraz członków)
– zamkniętych (wszyscy ją mogą wyszukać, ale tylko członkowie widzą jej posty)
– tajne (tylko członkowie mogą ją wyszukać i widzieć jej posty)

W założeniu grupa brandowana na Facebooku ma za zadanie zbudować jeszcze bliższą więź pomiędzy marką, a konsumentami. Dlatego też sugeruję, aby ustawienie prywatności było na poziomie publicznej.

Ebook Sekrety Instagrama – 475.000 obserwujących w 3 lata

Już ponad 2000 zadowolonych klientów

Oczywiście grupę możesz też wykorzystać do akcji z influenserami, których zapraszasz do testowania Twojego  produktu bądź usługi i dzielenia się opiniami na ich temat. W takim wypadku raczej nie chcesz, aby ktoś z poza tego grona czytał posty na grupie. Wtedy tworzysz grupę zamkniętą bądź tajną.

Pamiętaj! Do 5000 osób możesz zmieniać ustawienia prywatności grupy jako administrator.

2. Czy pozwolić użytkownikom na zamieszczanie postów w grupach?

Niestety grupy na Facebooku są często wykorzystywane do spamowania. Profile (często nieprawdziwe) dołączają masowo do grup, aby zamieszczać linki do swoich stron, sklepów online czy fan page’y.

Dlatego rekomenduje zamknięcie możliwości zamieszczania postów komukolwiek bez wcześniejszej akceptacji moderatora. Dzięki temu odsiejesz wszelki spam, który może przerodzić Twoją grupę w wysypisko przypadkowych postów i linków. Z drugiej strony dasz głos i możliwość wypowiedzi swoim klientom.

Pamiętaj! Publikuj nie tylko same pozytywne opinie. Grupa służy rozwiązywaniu problemów klientów i rozwiewaniu wszelkich wątpliwości na temat Twojego produktu bądź usługi

Ustawienia_Grupa-Facebook

Możesz zrobić grupę, w której każdy będzie mógł zamieszczać własne posty. Jednak w momencie, w którym grupa osiągnie dużą ilość osób będziesz miał bardzo duży problem z moderacją. Poza tym każda Twoja treść bardzo szybko „spadnie w dół” na tablicy grupy, przez co zostanie zauważona przez mniejszą liczbę odbiorców.

Jednym ze sposobów na to jest „podbijanie” postu na grupie. Posty na grupach działają jak posty na dobrze nam znanych forach internetowych: na górze jest ten, którego dotyczyła ostatnia aktywność.

3. Moderacja

Jak już pisałem powyżej, grupy są po to, aby budować jeszcze bliższe więzi z klientami. Dlatego też moderacja i prędkość odpowiedzi musi stać na najwyższym poziomie.

Każdy zaakceptowany post członków grupy musi być natychmiast skomentowany, na każde pytanie musi zostać udzielona odpowiedź.

Zobacz również: 7 sposobow na pokonanie shadowbana

4. Unikaj autopromocji

Grupa na Facebooku nie służy do promowania – od tego jest Twój fan page. Dlatego nie zamieszczaj postów ze swoimi nowymi produktami czy promocjami.
Skup się raczej na działaniach, czyli zamieszczaj poradniki, ciekawostki na swój temat, odpowiadaj na najczęściej zadawane pytania na swój temat.

Większość osób na Twojej grupie to świadomi konsumenci znający produkt czy usługę, którą zarządzasz. Oni już dokonali zakupy, wydali na Ciebie pieniądze. Jeśli ich odpowiednio „dopieścisz” na facebookowej grupie to staną się ambasadorami marki polecającymi ją znajomym i rodzinie!

5. Najpierw fan page, potem grupa

Raczej nie masz co liczyć, że na grupie będzie więcej użytkowników niż na Twoim fan page’u. Przygotuj się na liczbę przynajmniej 10 krotnie mniejszą. Dlaczego tak mało? Ponieważ będziesz ich rekrutował właśnie ze strony na Facebooku!

Tak jak pisałem na początku – grupa to wyższy poziom budowania zaangażowania na Facebooku i mając na fan page’u kilka setek fanów raczej nie stworzysz grupy, która zaangażuje się w dyskusje.

Sprawdź co mamy dla Ciebie w naszym sklepie

Prowadzimy działania przez 19 godzin dziennie wybierając specjalnie dla Ciebie dobraną grupę docelową. Dzięki naszej promocji Instagrama oraz automatyzacji nie stracisz nawet minuty w ciągu dnia, a pierwsze efekty zobaczysz już po kilku godzinach promowania Instagrama. Zdobądź popularność oraz rozwiń swojego Instagrama.

Czy depoint jest dla Ciebie? Jeśli chcesz rozwinąć swoją markę i zacząć zarabiać więcej, to trafiłeś w idealne miejsce! Dzięki promocji Instagrama zdobywamy nowych klientów oraz budujemy profil, a za tym idzie większa rozpoznawalność. Jeśli chcesz uzyskać profesjonalną reklamę na Instagramie – to tylko z nami!

6. Jakie treści powinny znajdować się na grupie?

Przede wszystkim użytkownicy Facebooka traktują grupy jako miejsca, w których mogą spytać innych konsumentów o opinie i rekomendacje. Dlatego też bardzo ciężko jest tam przemycić treści produktowe. Na dobrze prowadzonej i moderowanej grupie mniej niż 10 procent treści powinna być zamieszczana przez markę! Reszta to tak zwany UGC (user generated content) w postaci pytań, poleceń czy zwykłego pochwalenia się swoimi osiągnięciami.

Dobrym przykładem grupy z dużą ilością UGC jest grupa  „ARCHITEKTURA-Projekty wnętrz, domów, wykończenia, aranżacje, wizualizacje„.

Podobnie jak w przypadku fan page’y warto na grupie zamieszczać zróżnicowane treści – od zdjęć, przez linki, wideo a kończąc na ankietach. Zwłaszcza te ostatnie mogą być świetnym źródłem informacji od szerszego grona konsumentów.

Na górze grupy warto też podpiąć (podobnie jak w przypadku powyższej grupy o architekturze) zbiór zasad i wykroczeń, za które grozi ban lub skasowanie posta.

PODSUMOWANIE
Jak korzystać z grupy na facebooku

Grupy na Facebooku to jeszcze dosyć rzadko wykorzystywane narzędzie przez marki. Nic dziwnego, ponieważ wymagają dużego nakładu pracy (ciągła moderacja). Jednak jeśli ktoś marzy o posiadaniu wiernych ambasadorów to powinien w grupy zainwestować. Zwłaszcza gdy produkt bądź usługa należy do kategorii premium i nie jest z FMCG.

A jakie są Twoje doświadczenia z grupami na Facebooku? Podziel się w komentarzu.Miałeś/aś blokadę na Instagramie? Chcesz promocji na Instagramie? Nie wiesz jak wypromować konto na Instagramie? Chcesz wiedzieć jak zarabiać na Instagramie? Kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *